Jak Trojský most nabral zpoždění

Fakta o Trojském mostě aneb, jak nabrat obrovské zpoždění

-----------------------------------------------------------------

22. srpna 2013 - Týdeník 5+2

Tramvaj číslo 17 z Holešovic do Kobylis stále jezdí přes starý tramvajový most v Tróji, přezdívaný Rámusák. Ten měl přitom být již od konce června mimo provoz – měla se totiž začít překládat trať na nový Trojský most, který staví Metrostav. Po něm se měla tramvaj rozjet v listopadu.

"Město neschválilo změny projektové dokumentace, a tak zatím nestavíme," uvedl mluvčí Metrostavu František Polák. O tom, kdy se začne stavět, by se mělo rozhodnout v nejbližších dnech. Termín otevření celé Blanky včetně Trojského mostu v květnu příštího roku prý ohrožen není.

"Je potřeba sladit termíny uzavření s termíny výluk, sladit požadavky stavbařů a naše," uvedl pražský radní pro dopravu Jiří Pařízek (TOP 09). "Nyní se o tom jedná, uvažuje se, že by výluka začala v září," řekl Polák s tím, že tím pádem neplatí ani termín 26. listopadu, kdy se měla tramvaj rozjet po novém Trojském mostě.

-----------------------------------------------------------------

7. října 2013 – www.dpp.cz
V pondělí 7. října byl ukončen provoz tramvají na Trojském mostě mezi Holešovicemi a Trojou, tzv. Rámusáku. Od stejného data bude pro cestující zavedena náhradní autobusová doprava X17 a dojde ke změnám tramvajových linek. „Po několika úpravách a omezeních přichází na řadu očekávané ukončení provozu celého mostu nazývaného „Rámusák“. Jen 135 metrů od něj se totiž staví jeho nástupce. Dnes budou zahájeny přípravy překládky tramvajových kolejí na nový Trojský most a posléze začnou práce na vybudování výjezdové rampy z tunelového komplexu Blanka a také na protipovodňových zábranách,“ řekl 1. náměstek primátora hlavního města Prahy Jiří Vávra (TOP 09). Výluka podle něj potrvá přibližně do dubna 2014. Po jejím skončení začnou tramvaje jezdit po novém Trojském mostě.

-----------------------------------------------------------------

9. září 2013 – Český rozhlas Regina
Přes most "Rámusák" nebudou několik měsíců jezdit tramvaje. Stavaři totiž musí přeložit koleje na nový Trojský most. Magistrát firmě slíbil, že do konce září povolení dostane a může se začít pracovat. Přeložka kabelů a kolejí se ale oproti původnímu plánu protáhne. Přes zimu potrvají stavební úkony mnohem déle, maximálně až osm měsíců. „Pro nás zase z hlediska MHD je to nepříjemné dopravní opatření. Snažíme se to zkrátit na nezbytně nutnou dobu, po kterou bude starý ‚Rámusák‘ uzavřen,“ uvedl radní pro dopravu Jiří Pařízek (TOP 09).

Metrostav tvrdí, že i přes zpoždění stihne Trojský most otevřít pro automobily i městskou hromadnou dopravu na konci dubna 2014.

-----------------------------------------------------------------

11. února 2014 – praha.cz
Již na začátku dubna skončí opravy tramvajové trati v Trojské ulici, které svým ruchem trápí tamní obyvatele a obchodníky. Ještě ale nebude vyhráno, tramvaje se sem zatím nevrátí. Nejdřív je potřeba zprovoznit Trojský most, který ale není zdaleka hotový. Dokončení blokují spory o tunel Blanka. Obyvatelům Troje hotové opravy tramvajové tratě, které mají být v dubnu, nijak nepomůžou. Zprovoznění Trojského mostu je totiž v nedohlednu. Novotou zářící tramvajová trať totiž skončí před trojským mostem. Starý most Rámusák už je prakticky rozebraný a nový most není zdaleka hotový.

-----------------------------------------------------------------

15. srpna 2014 – ČT24
Po Trojském mostě v Praze, který je součástí tunelového komplexu Blanka, začnou tramvaje a auta jezdit 6. října. Uvedl to náměstek pražského primátora Jiří Nouza (TOP 09).

-----------------------------------------------------------------

Myslíte si, že se vedení magistrátu omluví obyvatelům Prahy 8 a místní radnici za několikaměsíční komplikace anebo s velkou slávou a plácáním se po zádech bude na mostě stříhat pásku? Já sázím na variantu č. 2.

P.S.: Slavností otevření mostu proběhne 6. října. Komunální volby v Praze se konají 10. a 11. října.

 

Tomáš Mrázek

 

V Praze 8 dne 1.09.2014