Pár slov k vile Miladě (upraveno)

Včerejšek byl ve znamení připomínky pátého výročí vyklizení neoprávěně okupované vily Milady. Čekaly se stovky squatterů, kteří si akci měly přijít připomenout. Nakonec policie celou oblast preventivně uzavřela, a tak se nikdo do vily ani do jejího okolí nedostal. To je nejspíš dobře, jelikož nová vyklizovací akce by byla nepoměrně náročnější, než pouhé opáskování a zabránění vstupu.
 
Co však vede k zamyšlení, je přístup lidí, kteří zabírají cizí vlastnictví v domnění, že takový nárok mají a že je to vlastně v naprostém pořádku. V našem právním systému platí, že vlastnictví je nejsilnější věcné právo, kterému odpovídá povinnost všech ostatních toto právo nijak nerušit.
 
V případě vily Milady, která byla okupována do roku 2009 se s problémem narušení vlastnického práva ještě pojilo téměř každodenní narušování veřejného pořádku, nočního klidu a obtěžování okolních obyvatel, kteří mají jistě právo na nerušené užívání svých domů a pozemků. To všechno však pro vyznavače squattingu jakoby neexistovalo, zůstává jen jejich tvrzení:“ My na to máme právo.“
 
Celý problém by se dal odbýt mávnutím ruky, kdyby velmi podobné návrhy občas nezazněly i z levicového politického tábora. Vždyť například návrh zástupce ombudsmanky JUDr. Křečka , aby byty či domy, které vlastník v danou chvíli nepronajímá, byly pronajmuty „potřebným“ proti vůli majitele, je vlastně takovou „light“ verzí squattingu. A nemá ani daleko ke znárodnění ve jménu blaha lidu.
 
Je však třeba dodat, že vlastnictví také zavazuje. Vlastník by se měl o svůj majetek starat, aby se nestal magnetem pro squattery, bezdomovce a podobné lidi. V případy vily Milady je tristní, že její majitel, kterým je Univerzita Karlova MŠMT*, za pět let nesehnal peníze na její rekonstrukci a že i okolní pozemek je totálně neudržovaný. V tomto případě by tedy bylo asi nejlepší, nemovitost prodat takovému zájemci, který by dal pozemek i dům do pořádku, aby tento kout Prahy 8 vypadal lépe než doposud.
 
 
Autor: Ondřej Gros
 
*OPRAVA: Majitelem vily Milada je v současné době Česká republika. Příslušnost hospodařit s tímto majetkem má Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Karlově Univerzitě se tímto omlouváme, že byla mylně uvedena jako vlastník dotyčné nemovitosti.
 
V Praze 8 dne 30.06.2014