Příběh o likvidaci pana ředitele

V minulém školním roce se v sedmé třídě ZŠ Glowackého udál incident, který nakonec vyústil v likvidaci dlouholetého úspěšného ředitele této základní školy. Při hodině matematiky panu řediteli „ruply“ nervy a dal pohlavek provokujícímu žákovi. Dotyčný si stěžoval matce a rozjela se anabáze, která se v konečném důsledku řešila nedůstojným způsobem až na zasedání „osmičkového“ zastupitelstva.

Do celé věci bylo zapojeno velké množství různých orgánů, školskou radou počínaje, školskou komisí rady pokračuje a školní inspekcí konče. Z jejich zjištění se dá s jistotou tvrdit jen to, že pohlavek padl, žák si stěžoval a pan ředitel se omluvil. Podporu mu vyjádřil učitelský sbor ZŠ Glowackého, ředitelé ostatních ZŠ taktéž.

Místostarosta Fichtner věc předložil radě městské části s návrhem, aby byl řediteli snížen plat. Na tom se koaliční rada neshodla a návrh neschválila. Tím mohla celá věc skončit. Ale….

Pan místostarosta případ musel nějak dotáhnout, což je mu bohužel vlastní. Incident se tak dostal na jednání zastupitelstva, na kterém se do věci vložili i jednotliví zastupitelé, z nichž je třeba vyzdvihnout především dva „hrdiny“. Tomáš Němeček (Osmička sobě – KDU – ČSL) navrhl tvrdší opatření a to odvolání z funkce. V tom ho v dojemné shodě podpořil Jaromír Petelík (KSČM). Následovala rozsáhlá diskuse, ve které se samozřejmě propíraly všechny detaily a intimnosti ze spisu a ani vystoupení opozičních zastupitelů z řad ODS a TOP09 nabádajících k rozumu nebyla vyslyšena.

Při snaze rozehnat obavy z toho, že by Praha 8 mohla prohrát pracovněprávní spor, pan Němeček dokonale zaperlil, když z jeho úst vypadla věta: „Ten právní spor ustojíme, senát 28 C soudkyně Pilařová, víme, jak rozhoduje….“ . Opravdu velmi zvláštní vyjádření, když není právní spor ještě ani na stole. Pan zastupitel asi obvodní soud „umí“.

Nakonec došlo k hlasování, ve kterém spojené síly ANO, ČSSD, SZ, KSČM a Osmičky sobě daly dohromady potřebných 23 hlasů a pan ředitel je tedy fakticky odvolán.

A pan ředitel Koranda? Ten nebyl na jednání zastupitelstva ani pozván….

Celý bod programu týkající se pana ředitele je ke shlédnutí zde od 1:56:23. 

Autor: Ondřej Gros

          

V Praze 8 dne 15.09.2015