Radniční „experti“ šetří na dětech, právníci však mají žně

Únorové zastupitelstvo hlasy koalice ANO-ČSSD-KSČM-SZ schválilo rozpočet se schodkem 100 milionů korun a s nejvyššími výdaji v historii Prahy 8 (1,8 mld. Kč). Koaliční zastupitelé se zaštiťovali především každodenním šetřením (sic!). Pojďme se podívat, jak tato šetrná politika v podání rozpočtových expertů Matěje Fichtnera (místostarosta za ANO) a Elišky Vejchodské (SZ) vypadá doopravdy.

Rozpočet obecně překypuje výdaji ve formě „měkkých“ peněz. Posudky, studie, projektové přípravy se táhnou celým dokumentem jako červená nit. Praha 8 za ně letos vydá desítky milionů. To se zákonitě musí projevit ve škrtech, které jsou v tomto případě až nehorázné. Snížení výdajů na jednotlivé školy by mělo rodiče vyděsit. U mnohých škol jde o meziroční škrty ve výši 10-30 procent. V absolutních číslech současné vedení přesunulo ze škol a školek deset milionů korun. Obavy o osud školství jsou plně na místě, přičemž se pan Fichtner prostě spoléhá, že to ředitelé nějak zvládnou.

Děti přišly o miliony, zato spřátelení právníci a konzultanti si mnou ruce. Posuďte sami – loni vydala radnice za tyto věci 4,7 milionu korun. Letos, kdy po brutálních čistkách zasedli na úřadě jen „profíci“, potřebuje současné vedení na stejné služby o 14,1 milionu víc!

Přijde Vám, občané, takové šetření divné? Občanským demokratům také. Na zastupitelstvu jsme navrhovali změny, naše připomínky však koalice bez milosti zatrhla. Inu, doufejme v lepší příští. S ANO a jeho partnery líp skutečně nebude.

Ondřej Gros, zastupitel za ODS

V Praze 8 dne 9.04.2016