ROZHOVOR: Vladimíra Ludková

Nedávno jste uveřejnila svůj názor na neveřejný muslimský hřbitov,  který chtěli vyznavači islámu udělat v Praze 8. Celé kauze se věnujeme na jiném místě, ale teď nás zajímá jedno - jaká byla odezva lidí? 
 
Rozporuplná. Hodně to zjednoduším, ale zejména ti, kteří mají na svém triku heslo o světovém míru spustili velmi nevybíravou  kampaň. To,  že mě označili za xenofoba nepřekvapilo, jako spíš skutečnost, kam až byli schopni zajít. 
 
A kam zašli? 
 
Namísto argumentačního sporu na téma islamizace Evropy a České republiky se naprostá většina útoků od pachatelů dobra, jak jim od té doby říkám, soustředila na osobní rovinu s touhou zadupat mě do země. Taková osmičková inkvizice na Ludkovou.  
 
Co jim na to odpovídáte? 
 
A přece se točí (smích). 
 
Mnohem dříve, než s problematikou soužití s Islámem jste ale byla již roky známá jako fanynka lesních školek, práce se seniory a dětmi. Takže od začátku, jak to vypadá s lesní školkou a školkami vůbec? 
 
Mnohokrát jsem odpovídala, že lesní školky nejsou jenom o stromech, což vlastně říká, že téma této vzdělávací alternativy je okrajové. Takže milí moji negativisté, přes lesní školku předvolební body opravdu nehoním. Přesto lesní školkám nesmírně fandím a pevně doufám, že ti nahoře, se probudí a změní legislativu tak, aby se nejen lesní školky staly dosažitelnou vzdělávací alternativou. A co my na to v Praze 8? Právě v tuto chvíli probíhá rekonstrukce osmičkového objektu v Libčické ulici, kde se začátkem roku 2015 otevře lesní školka. O její provoz se postará zkušená organizace Klub tři údolí, která již jednu lesní školku provozuje.
 
Každý v Praze 8, kdo kdy navštívil nějakou akci pořádanou Městskou částí Praha 8 vás zná z nějaké výtvarné dílny,  kde se točíte kolem dětí. Proč? Teď samozřejmě někdo řekne, že je to kalkul směrem k volbám :-) 
 
Předvolební kalkul je podle reakcí na mé facebookové stránce vše co řeknu a udělám, jenže jen za poslední čtyři roky bych musela jen sedět a mlčet, protože jen v Praze 8 jsme měli troje volby. A jak je to vlastně s těmi dílnami? Nechci tady hrát na strunu jakože, když jsem byla malá, tak mě bavilo malování. Právě naopak. Nicméně natřít plot kolem zahrady to bylo moje, a to mi bylo pět, ráno jsem začala a večer skončila. Baví mě velké projekty, a to nastříhat například na Starobohnické těšení 200 šablonek zvonků určitě je. Tvoření je pro mě ohromný relax, jenže jakožto tvor nesmírně sociální to tvoření ráda sdílím ať už v podobě dárků nebo v podobě tvoření s dětmi a seniory. Když si pozvu kamarádky na kafe, vždy slyším větu a co budeme dnes stříhat? To je přece nádhera. 
 
A co senioři?
 
Moje zamilované dílny se seniory, aha to bych asi také neměla říkat, protože i to bude vyloženo jako kalkul, jsou součástí aktivizačních center, které jsem založila. Navštěvují je samozřejmě převážně dámy, z nichž některé tvoří pro radost, jiné se jdou naučit něco nového, aby to pak naučily vnoučata a pak slýchám i věty, že dosluhující zrak a ruce jim brzy neumožní něco hezkého vytvořit, proto využívají podobné možnosti. Nic tak nepotěší jako když odchází celé ulepené a obarvené se slovy, že si nikde tak neodpočinou. 
 
Ambiciozní projekt domu s pečovatelskou službou trochu zapadl a nedostal se do povědomí obyvatel Prahy 8. Co jim přinese? 
 
Seniorům a jejich pečujícím rodinám jistotu moderního zařízení sociálních služeb. 
V tuto chvíli se staví a po základové desce stavba poroste velkou rychlostí, takže už ani ne do dvou let zde najde nový domov padesát klientů. 
 
Jste lídrem kandidátky do voleb. To byla nějaká kvóta? Jak se ke kvótám stavíte vy osobně? 
 
Tak jak jsem už psala na své facebookové stránce, zcela je odmítám jako jistý druh sociálního inženýrství. Vždyť jsou urážlivé a navíc nic neřeší. Podobné experimenty naopak onu pohlavní nerovnost jen vytváří. 
 
Žijete v Praze 8, jaké místo máte nejraději, kam nejraději chodíte? 
 
Co se zeleně týká, tak vítězí Draháň, co se posezení týká, tak mám ráda Tichou kavárnu a sobotní Karlínské farmářské trhy, co se práce týká, tak Centra aktivizačních programů pro seniory Burešova a Mazurská a mnou nenáviděné nákupy mi docela usnadnilo OC Krakov. 
 
Co vás během poslední doby překvapilo nejvíc? 
 
Věta: „Já bych vás volil a chci abyste zůstala na radnici, ale vy jste z ODS“.  
 
A jaká je na to vaše reakce? 
 
Že nebudu přeskakovat a měnit triko jenom proto, že se to teď hodí a pár pitomců nás uvrhlo do nemilosti. Nikdy jsem s nimi nic neměla a znám je asi jako většina čtenářů ať už z tisku a televizního zpravodajství. ODS v Praze 8 neslibuje, ale pracuje a hlavně se nemá za co stydět. 
 
A nebylo by na závěr pro naše čtenáře nějaké poselství? 
 
Tak třeba to o potrefené huse, která kejhá a jenom kritizuje, jak my ostatní všechno děláme špatně? No dobře tak nějaké jiné. Zdravý rozum, to je v to co doufám, že zvítězí u voleb. 
 
V Praze 8 dne 6.10.2014