Jezdíte po městě autem? Nebudete, zaplatili jste si za to

Říkáte si, že titulek je nesmysl? Vůbec ne. I to se může stát a pravděpodobně i stane. Je to důsledek toho, že většina z nás se zajímá o změny ve vlastním městě, teprve až když narazí na nějaké omezení nebo problém. Naprostá většina z nás. A pak je tady poměrně nepočetná, ale o to agilnější skupina spoluobčanů, kteří se pod hlavičkou občanských sdružení rozhodli páchat dobro. Tedy dobro! Rozhodli se změnit svět k obrazu svému. Jejich hlavním znakem je pořádání různých happeningů, podpisových akcí, dovednost získat granty, chrlit stanoviska do všech médií a tvářit se jako zástupci veškerého člověčenstva. Jsou nespokojení s životem ve městě. Chtěli by, aby bylo loukou posetou čtyřlístky a prodchnuto vůní fialek. Krásná idea, ale nereálná. Město má své plusy a mínusy, stejně jako vesnice. 
 
Tlačí na politiky. Těm, kteří na jejich požadavky přistupují, vytvářejí patřičnou klaku 
a normální Pražák najednou narazí na něco, co ho pěkně naštve a jenom procedí: „Kterej blbec tohle vymyslel.“ Toho „blbce“ jsme si ale zaplatili z našich peněz. Grant, který ta která lobby (pardon občanské sdružení) dostala, přišel sáhodlouhou oklikou z peněženky mlčící většiny, z vašich daní. 
 
Aby se celý cyklus uzavřel, je pak politik, který není kamarádem těchto malých lobbistických skupinek se značkou „občanské sdružení“, dehonestován za každý svůj krok. Člověk, jenž se moc o politiku a život kolem sebe nezajímá, to moc neanalyzuje, ale podle všemožných článečků podvědomě volí. A tak stále dokola. To všechno vytváří tlak na politiky na všech úrovních, aby šli na ruku všem „prosazovačům“ alternativních řešení. Ta by podstatná část lidí rozhodně sama neschválila. Z politika se tak stává otrok článků, které se o něm píší, a neprosazuje vlastní myšlenky. A to je špatně! Politik by přeci měl nabízet svojí ideu. Stejně jako malíř nabízí svůj pohled na svět a nekreslí přitom podle přání kupce. 
 
Až půjdete opět k volbám, budete volit podle občanských aktivistů, kteří se tváří, že nežijí z vašich peněz. Nebo si vyberete politika prosazujícího vizi, za kterou je ochoten se bít, i když nemá v zádech klaku tleskajících aktivistů?  
 
Martin Cibulka                                                                                        
V Praze 8 dne 27.08.2014