Raději si kupte svetr navíc

Z letošního vyúčtování tepla nejspíš mnoha lidem v Praze 8 málem „praskla cévka“. A naprosto oprávněně. Meziroční navýšení ceny o 38% je opravdu rána.

A jak k tomu došlo? Noví mocní ve své neomylnosti založili v roce 2015 obecní „eseróčko“ - Správu tepelného hospodářství. Ta má spravovat kotelny a poskytovat tepelnou energii. Mělo to být „lepší“ než dřív.

Inu, všechno před volbami v roce 2014 bylo podle tvrzení „osmičkových expertů“ špatně. A tak všichni, kteří za teplo za rok 2014 zaplatili 584 Kč/GJ, dnes nevěří vlastním očím. Ve schránkách jim totiž přistálo vyúčtování od obecního poskytovatele znějící na částku 800 Kč/GJ.

Pomůže lidem v DPS svetr navíc?

 

Není proto divu, že většina bytových družstev, která privatizovala domy v posledních letech, utíká od „skvěle vedené“ Správy tepelného hospodářství, jak nejrychleji může. Co však mají dělat senioři bydlící v Domech s pečovatelskou službou, na které toto kruté zvýšení ceny dopadlo nejdrtivěji? Odborníci z ANO si nejspíš představují, že si nájemníci koupí svetr navíc a všechno bude zase v pořádku.

Jediné, co se dá dělat, je cenu reklamovat, obrátit se na Energetický regulační úřad (www.eru.cz) a nesmlouvavě požadovat nápravu. A to i na radnici, například u vedoucího odboru majetku, či přímo radního Nepila (ANO), který za celou tuto záležitost nese politickou odpovědnost. Jeho vysvětlení na jednání zastupitelstva bylo mírně řečeno velmi neuspokojivé.

Co však jednoho opravdu zarazí. Paní místostarostka Borhyová (ANO) předstírající až dojemnou péči o naše seniory, mlčí. Panu starostovi Petrusovi (ČSSD) situace, kdy jsou obecní (sic!) společností nemilosrdně ždímáni ti nejslabší, asi také nevadí. O zelených a komunistech se nemá smysl zmiňovat, ty už kromě vlastních placených funkcí nezajímá nic. A jak zněl ten známý předvolební slogan? ANO, bude vám hůř?

Autor : Ondřej Gros

V Praze 8 dne 28.06.2016