Tomáš Mrázek: Že by našli na mapě Prahy Libeňský most?

Mládežníci, kteří nyní vedou hlavní město, se konečně rozhoupali a chtějí opravit Libeňský most. Zřejmě, když jeli na jimi preferovaném dopravním prostředku (kole) pod mostem, tak na ně spadl kus betonu nebo jim tam sídlící bezdomovci ukradli pumpičku. Možná, že si od někoho kompetentního nechali poradit, a začali příšerný stav Libeňáku vnímat. Ve finále je to jedno, co bylo impulsem pro jejich rozhodnutí. Hlavně, že se něco začne dít.

Libeňský most je v tak hrozném stavu, že je vůbec zázrak, že ještě stojí a že po něm mohou jezdit automobily (pouze do nosnosti 7,5 tun) a tramvaje (pouze dvacítkou, a to se ještě na mostě nesmějí potkat). Pohybovat se v okolí mostu je opravdu o zdraví, a to nejen kvůli jeho kondici, ale i tomu, že se jeho zákoutí stala rájem různých individuí. Do mostu se od jeho vzniku v roce 1928 prakticky vůbec neinvestovalo. Jeho stav se prudce zhoršil po povodních 2002. A od té doby se hovoří nutnosti celkové rekonstrukce.

Oprava je již několik let po projekční stránce připravena. Město však dosud nenašlo ve svém rozpočtu peníze. A tak se stavba neustále odsouvala, horko těžko se prodlužovala různá povolení a most dál chátral. Snad to tentokrát není jen předvolební výkřik a město dotáhne svou snahu do konce.

Odhadovaná cena rekonstrukce je 2,1 miliardy korun. V době, kdy se poprvé o opravě začalo hovořit, se pracovalo s částkou o půl miliardy nižší….

Tomáš Mrázek

V Praze 8 dne 4.08.2014