Tragikomedie herce Stropnického s Karlínskými kasárnami

Když v loňském roce vyhlásilo Ministerstvo obrany, že nabídne k prodeji zdevastovaný objekt Karlínských kasárna, říkal jsem si, že je to dobrá zpráva pro Prahu 8 a zejména pro Karlín. Ale jaksi jsem zapomněl na všudypřítomný politický populismus, který se v celé nahotě ukázal po skončení veřejné (!) soutěže.

Herec Stropnický, tentokrát obsazený do role ministra obrany, vše zrušil s tím, že se mu nelíbí jméno majitelky vítězné firmy. Vůbec ho nezajímalo, s jakým projektem vyhrála a jak by to nejen Karlínským pomohlo. A že je cena nízká a kdesi cosi.

A tak vyhlásil soutěž novou, s vyhlašovací cenou o deset procent vyšší. A to přes varování odborníků (sic!), že se už žádný zájemce nepřihlásí. Hádejte, jak to dopadlo? ANO, špatně. Soutěž muselo ministerstvo zrušit. Zkrátka herec neumí řídit stát jako firmu, a udělat toto v Agrofertu, jistě by letěl na hodinu. 

Výsledek celé etudy je následující: kasárna budou dále chátrat, budou přitahovat různé lapky, protože tam je stále ještě, co ukrást, ministerstvo bude vyhazovat statisíce či milióny za jejich údržbu o ostrahu a nadále zůstanou ostudou Karlína.

Vypsání nové soutěže je v nedohledu, protože se bude analyzovat, transparentně nastavovat pravidla atd. A dost pochybuji, že po tom, co ministerstvo předvedlo, se najdou nějací seriózní zájemci. 

Prostě označit toto představení slovem slabé je ještě milosrdné hodnocení. Možná by se švec, pardon Stropnický, měl držet svého kopyta. A nepřijímat role, na které evidentně nestačí.

Z Karlína se stala velmi vyhledávaná čtvrť nejen pro bydlení, ale i pro podnikání. Čtvrť neuvěřitelným způsobem ožila a místo, kde se v 70,  80, ale i 90 letech po setmění moc nevycházelo a návštěva místní restaurace byla jen pro otrlé, se proměnilo ve vyhledávanou čtvrť s rostoucími cenami nemovitostí. Přestože současnému Karlínu mnoho trnů v patě nezbývá, tak jeden z těch nejvýraznějších, Karlínské kasárny, bohužel nadále zůstává. Škoda? To je slabé slovo…

Autor: Jiří Janků

 

V Praze 8 dne 5.08.2014