Úřad s dlouhými prsty i jménem

V Praze 8 máme státní koupaliště. Na tom by snad nebylo nic zvláštního, kdyby se ho nechtěl stát prostřednictvím svého Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových zbavit. Ani to by nebylo hodné kritiky, kdyby koupaliště nabídnul primárně Praze či osmičkové radnici – a to nejlépe zadarmo.

Bohužel, tento úřad s dlouhým jménem funguje prazvláštně. Jako by jeho hlavní úlohou bylo obecní samosprávy šikanovat. A tak se mění pravidla, smlouvy, na bezúplatný převod zapomeňte.  Radnice Prahy 8 tak od roku 2011 vede se střídavými úspěchy papírovou válku o koupaliště Na Stírce.

V papírových zákopech bylo dosaženo malého úspěchu. Byrokrati zatím Stírku neprodají soukromníkovi. Ale zadarmo ji nedají ani Praze 8. Dobrá, říkáme si, budeme tedy splácet 19 milionů. Ping pong pokračuje, splátky jsou nepřípustné, computer říká ne, řídíme to tu jako firmu. Dobře, co se dá dělat, radnice schvaluje odkup a zaplacení hned. Pointa nijaká, úřad se zatím nevyjádřil.  Ale žádné strachy – vždyť s koupalištěm Lhotka to nakonec taky dobře dopadne. Nebo ne?

Lhotku stát prodal za 30 milionů. Slovenskému „filantropovi“, který, světe div se, nechtěl provozovat koupaliště, ale stavět byty. Jenže se mu nepodařilo změnit územní plán, a tak ztratil zájem. Areál zchátral. Vlastník se rozmýšlel, zda to celé radši neprodá. Pointa? Radnice Prahy 4 to odkoupí za bratru 58 milionů. Budou všichni spokojeni?

Na místě je otázka: Máme úřad s dlouhým jménem proto, aby místním pomáhal, nebo je dusil? 

Autor: Ondřej Gros

            

V Praze 8 dne 29.08.2014