Chce magistrát udělat z Palmovky drogové doupě?

Vladimíra Ludková se zásadně postavila proti záměru hlavního města zřídit v Libni kontaktní centrum pro uživatele drog. V něm by dokonce měla vzniknout první pražská aplikační místnost, lidově nazývaná šlehárna.
 
„Zdá se mi, že Praha 8 je v hlavách magistrátních politiků odkladištěm nechtěného. Tak jako v minulosti, vzpomeňme například stanové městečko či léčebný ústav pro bezdomovce, zástupci Prahy 8 nebyli k jednání přizváni. Považuji za projev absolutní arogance, že se vedení města neobtěžuje třeba starostu v tak zásadní otázce kontaktovat,“ prohlásila zástupkyně starosty Vladimíra Ludková. Podle ní byla Palmovka léta zanedbávaná, a když se dnes mluví o jejím rozvoji, má dostat další ránu do týla. „A to v okamžiku, kdy policisté hlásí, že výskyt uživatelů drog a kriminalita s tím spojená v této oblasti klesá,“ řekla Ludková.

Její slova potvrzuje statistika Policie ČR. Po řadě bezpečnostních opatření kriminalistů, Městské policie a radnice osmé městské části, která se v kooperaci v okolí Palmovky uskutečnila, se kriminalita za poslední dva roky v přilehlých ulicích snížila v řádu desítek procent. Nejvíce pak v ulici Na Žertvách, Heydukova a právě Novákových. „Radnice tam zřídila mobilní služebnu pro městské strážníky, kriminalisté v místě provádějí zátahy. Zkrátka chceme nejen drogovou scénu z lokality vytlačovat. A teď občané dostanou tento dárek,“ uvedla místostarostka.
 
Ano, o tom všem psaly i oficiální stránky radnice, mohli jste vidět reportáž na TV Praha 8. My se však musíme Vladimíry Ludkové ptát i na osud petice, kterou iniciovala.
 

Kolik jste nasbírala podpisů? Je na petici vůbec někdo zvědavý? 
S kolegou Grosem jsem roznesla podpisové archy na spoustu míst. Mnoho lidí žijících v lokalitě se mi ozvalo, a tak jsem si s nimi dala schůzku a oni si z ní odnášeli další archy k podpisům. Jestli je někdo na názory zvědavý? Popravě musím odpovědět, že si to nemyslím. Koalice ČSSD + TOP 09 na pražském magistrátu hraje divnou hru, kterou zdravý rozum nestíhá sledovat. Zřejmě je tam pár lidí, kteří se chtějí nesmazatelně zapsat do dějin Prahy za každou cenu, a současně to může být i tak, že tomu, co dělají někteří z nich, opravdu věří. Nevím, co je ale horší.
 
Proč jste udělala takový netradiční krok a dala dohromady petici? To jsou většinou zbraně kdejakého aktivisty, proč zrovna Vy a teď? 
Ano, petice je většinou synonymem aktivisty bojujícího proti radnici. Nebo proti něčemu, hlavně že se bojuje. Ale vážně – už jsem viděla petici proti rozšíření Botanické zahrady, která vlastně bojovala proti tomu, aby se zanedbaný kus lesoparku stal udržovanou oázou, kam lze jít s dětmi. Lidé to podepisovali a vlastně ani nevěděli proti čemu. Od té doby jsem zaznamenala mnohokrát i situaci, kdy se mi signatář této petice přišel omluvit. 
 
Kolem Palmovky je takové „centrum“ našich opozičníků. Ve skutečnosti to jsou všechno aktivisté napojení na Stranu zelených, ale schovávají se za aktivizmus. Dělají guerilla gardening, „načerno“ osadili pár květníků na území, které patří dopravnímu podniku, brojí proti všemu a v jejich interpretaci za všechno může jenom starosta a dalších několik lidí na radnici. Šlehárna jim nevadí, jejich pohled na svět je prostě jiný. 
 
Reagovali nějak na to, že jste použila „jejich zbraň“? 
Ano, někteří z nich mne označili za blbce, jiní za xenofoba. Za svůj postoj ke šlehárně jsem si vysloužila plno sprostých nadávek. E-mailem mi přišla řada až vulgárních odsuzujících reakcí. 
 
A musím se zeptat znovu: Zajímá ta petice někoho? 
Formálně se jí již zabývali. Ale předpokládám, že námitky utopí ve spoustě „nápadů“. Na koncepci, kterou zpracovává hlavní město, je napojena velká skupina lidí a teče, ale hlavně poteče tam spousta peněz. Potřebují něco dělat, potřebují podobná centra. Aktivizmus a konání dobra je dnes náboženstvím, proti kterému se nesmí vystupovat. I když tento aktivizmus vlastně omezuje majoritní společnost, přesto se mnoho lidí bojí říct, co si opravdu myslí, aby nebyli označeni za nepřítele dobra. 
 
A co bude dál? 
Trochu jsem jim to zkomplikovala, z toho mám radost. Dál se asi bude dít to, že budou přemýšlet, jak mě obejít, jak se zbavit té nepříjemné ženské z Prahy 8, co je otravuje a brání spáse duší. Při troše štěstí to dopadne tak, že svoje nápady nestihnou zrealizovat do konce tohoto volebního období. Co bude potom, to rozhodnou čtenáři tohoto rozhovoru.  

(jb)
V Praze 8 dne 28.03.2014