Co stálo za prapodivným rozhodnutím místostarosty

Opoziční ODS v Praze 8 se pokusí odvolat místostarostu Fichtnera.

Praha 10. května (ČTK) - Opoziční ODS v Praze 8 se pokusí na středečním jednání zastupitelstva odvolat místostarostu Matěje Fichtnera (ANO). Důvodem je podle občanských demokratů netransparentní výběrové řízení na ředitele Základní školy Glowackého. ČTK to dnes sdělil předseda zastupitelského klubu ODS Ondřej Gros. Vedení radnice vybralo nového ředitele školy, výběrové řízení ale následně zrušilo a vypsalo nové, přestože s výběrem souhlasila konkurzní i školská komise. Vyjádření vedení Prahy 8 ČTK shání.

"Oblastní rada ODS požaduje odvolání místostarosty Fichtnera pro naprostou nekompetentní řízení resortu školství. Jeho nekoncepční jednání vyvrcholilo zrušením konkurzu na ředitele ZŠ Glowackého, kdy nebyl naprosto bezdůvodně jmenován vítězný uchazeč," uvedl Gros.

Vítězem výběrového řízení se stal učitel matematiky ze ZŠ Lyčkovo náměstí Josef Buchal. "Tento uchazeč byl jednomyslně schválen jak konkursní, tak školskou komisí," uvedl Gros.

Buchal ale jmenován nebyl, radnice řízení na svém zasedání letos 4. května zrušila a schválila vypsání nového. Důvod, proč se tak stalo, není v usnesení rady, které má ČTK k dispozici, uvedeno.

Buchal měl ve funkci nahradit odvolaného ředitele Miroslava Korandu. Ten dal loni v dubnu pohlavek jednomu z žáků sedmé třídy. Incident se odehrál při hodině matematiky, kdy měl žák opakovaně vyrušovat. Žák po incidentu vyhledal lékařské ošetření, jeho matka následně podala stížnost k České školní inspekci, která stížnost označila za důvodnou. Na stranu Korandy se postavili rodiče a ředitelé škol a učitelé z Prahy 8, kteří sepsali petici, v níž chtěli, aby školu vedl dál.

V Praze 8 dne 10.05.2016