Na školství si nikdo nesmí hojit své ego, pane místostarosto

Místostarosta Fichtner vládnoucí Praze 8Poslední kauza se zmanipulovaným konkurzem na ředitele ZŠ Glowackého je typickou ukázkou toho, jak (ne)funguje osmičkové školství pod diktaturou pana místostarosty Fichtnera.

Již od případu pana ředitele Korandy se ukazuje, že pan místostarosta nemůže tak citlivou oblast, jako je školství, řídit. Ředitelé škol jsou vnímáni jako pohůnci zřizovatele, místo aby byli partnery ve společném úsilí zlepšovat podmínky pro děti, rodiče a učitele.

Místo diskuse může pan místostarosta nabídnout jen diktát a aroganci. O tom se mohou ředitelé, rodiče, ale i zastupitelé pravidelně přesvědčovat. Zmiňme nejen pana ředitele Korandu, ale i přehlíživé chování k rodičům dětí z Lyčkova náměstí. Z poslanecké sněmovny pak připomeňme šílený pozměňovací návrh ke školskému zákonu, který by z ředitelů udělal jen loutky vydané na nemilost zřizovatelů (psalo se například zde). A nyní tu máme skandální pokus o manipulaci konkurzem na ředitele ZŠ Glowackého.

Jak se již v plné nahotě ukázalo, vítězný uchazeč dostal od pana místostarosty „nabídku, která se nedá odmítnout“. Bude jmenován, pokud si za svou zástupkyni nechá nadiktovat neúspěšnou účastnici konkurzu. Pokud však odmítne, pan Fichtner nechá celý konkurz zrušit a vyhlásí nový. Tak se i stalo.

Vítěz konkurzu byla oceněn Univerzitou KarlovouJe to opravdu děsivé zjištění. Místostarosta pro školství odmítne odborníka oceněného Univerzitou Karlovou jen kvůli svému nabubřelému egu. Vystaví školu nejistotě, protože nový ředitel možná bude jmenován až v půlce června. Nebo možná nebude, asi podle toho, jak se pan Fichtner vyspí a zda bude nový kandidát k jeho osobě dostatečně devótní.

Je také otázkou, zda za současné tristní situace bude vůbec z koho vybírat.

Jsem přesvědčen, že by měl místostarosta Fichtner ve své funkci skončit. Pokud však koaličním zastupitelům ani tento případ nestačí, měla by mu rada alespoň sebrat školství. Je nejvyšší čas.

Autor: Ondřej Gros

 

V Praze 8 dne 23.05.2016