Volný vstup do botanické skončil. Poděkujte radnici

Lidé z Bohnic, Čimic, Troje, Písečné a části Kobylis měli od roku 2011 možnost využívat takzvanou Sousedskou permanentku pro vstup do Botanické zahrady zdarma. Tisíce občanů Prahy 8 tak pohodlně poznávaly krásy a změny, které od zmíněného data v botanické probíhaly. Kdo by neodolal, vždyť areál je ojedinělou oázou klidu a pohody v jinak rušném velkoměstě.

Bohužel jaro nepřináší jen pozitiva. Sousedská permanentka skončila. Vzhledem k tomu, že pro současné vedení radnice Prahy 8 (ANO, ČSSD, KSČM a Strana zelených) občané osmého obvodu pramálo znamenají, nelze se tomu moc divit.

Je to jen další střípek do skládačky nečinnosti, arogance a naprosté lhostejnosti. Je jasné, že nic netrvá věčně a nějaké omezení sousedské permanentky se dalo v dalších letech očekávat. Ale naprosté zrušení celého projektu je opravdu zarážející. Navíc se podle našich informací o nějakou formu spolupráce s Botanickou zahradou toto vedení radnice ani nepokusilo.

Vraťme se nyní v čase a podívejme se na začátek celého úspěšného projektu, který je bohužel již jen minulostí. V roce 2011 Botanická zahrada přistoupila ke kompletnímu oplocení celého areálu. Důvody byly prosté. Vždy se našlo mnoho nenechavců, kteří rádi obohatili svou zahrádku o nějaký ten sukulent či jiný exotický exemplář. Rozlehlá zákoutí Botanické zahrady se také stávala útočištěm bezdomovců.

Oplocení ale znamenalo i konec volným průchodům mezi bohnickým sídlištěm, Trojou a zoologickou zahradou. Vznikl nápad, jak nejen neomezit příjemné vycházkové trasy řady obyvatel severní části Prahy 8, ale zároveň jak Botanickou zahradu zpřístupnit opravdu široké laické veřejnosti. A jak se říká, když se chce, tak to jde, a tak světlo světa spatřila Sousedská permanentka umožňující podstatné části severní části Prahy 8 vstup do areálu zcela zdarma. Každým rokem pak probíhala intenzivní jednání mezi radnicí Prahy 8 a vedením Botanické zahrady o možném prodloužení permanentky i na další rok. A zde musím ještě jednou poděkovat vedení Botanické zahrady, že se vždy řešení našlo a volný vstup si tisíce obyvatel Prahy 8 léta užívaly. Mnoho lidí z bezprostředního okolí zahrady se ji naučilo využívat i k podvečerním procházkám, ke slunění na pivoňkové louce, pro řadu studentů se stala příjemným místem k učení.

Současnost je diametrálně jiná a nečinnost současného vedení radnice zapříčinila, že žádné výhody (a to ani formou případné slevy ze vstupného) pro obyvatele Prahy 8 zajištěny nebyly!

Vzhledem k navýšení vstupného od roku 2011, kdy byla Sousedská permanentka zavedena, je více než zřejmé, že prostor pro jednání by se jistě našel. Bohužel nečinnost vedení radnice znamená, že tisíce obyvatel Prahy 8 musejí sáhnout hlouběji do svých peněženek a výhodě, která měla mimo jiné eliminovat znemožnění průchodu mezi Bohnicemi a Trojou, je konec. Takže od letošního roku se milí občané připravte na následující: vstupné 85 korun, permanentka šest stovek...

Autor: Ing. Jiří Janků

V Praze 8 dne 3.04.2016